Home / Diğer / Osmanlı’nın “Amin Alayları” Eyüp’te canlandırıldı

Osmanlı’nın “Amin Alayları” Eyüp’te canlandırıldı

Osmanlı’da eğitime yeni başlayan çocuklar için düzenlenen “Amin Alayları” Eyüp’te gerçekleştirilen etkinlikle bir asır sonra yeniden hayat buldu.

Osmanlı‘da eğitime yeni başlayan çocukların okul korkusunu gidermek, onlara okuma isteğini aşılamak ve arkadaşlarıyla kaynaştırmak amacıyla düzenlenen “Amin Alayları“, bir asır sonra Eyüp’te gerçekleştirilen programla yeniden hayata geçirildi.

Eyüp Sultan Meydanı‘nda gerçekleştirilen etkinliğe bu yıl okul hayatına başlayacak çocuklar ile aileleri katıldı.

Osmanlı‘da 4 yaş, 4 ay ve 4 günlüğü dolduran çocukların okula başlangıç günlerinde merasimin sabah namazında başladığını aktaran Koçer, şöyle devam etti:

“Aile önceki günlerinde alışveriş yapıyor, hazırlık yapıyor. Okula başlayacak çocuklar, küçük çocuklar ve kendi çocukları için elbise alıyorlar. Okula başlayacağı gün, sabah namazından sonra bunları mahalleye dağıtıyorlar. Diğer çocukları da böylelikle sevindiriyorlar. Sonrasında şenlikli bir alay kuruluyor, okulun kapısına kadar çocuklar o şenlikli alayın önünde duran ‘amin’ diye bağıran kişilerin nezaretinde okula kadar gidiyorlar. O gün ilahiler söyleniyor, dualar okunuyor. Bitiminde ‘amin’ diye bağırıldığı için bu alaylara ‘Amin Alayları’ deniliyor.”

Amin Alayları’nın bugünkü karşılığının bir tür pedagojik uyum olduğunu ifade eden Koçer, şunları anlattı:

“Okula ısınsın, öğretmenine ısınsın esasında bir yerlere gidip oturup bir şeyler öğrenmenin ötesinde toplumun son derece değer verdiği bir etkinliğe başladığını hissetmesi isteniyor. Bu durum ömrünün ilerleyen yıllarında geriye doğru baktığında güzel bir başlangıç yaptığı bir süreci başlatmaktır. Toplum, eğitim almış kişiye çok değer veriyor. Bu değerin de daha çocukken algılanmasını sağlamaya dönük bir etkinliktir. Biz bir asır sonra unutulmuş bu geleneği tekrar yaşatıyoruz.”

Hakkında umut karahan

Sondakika !!!

Tsk Destekli Öso Suriye idlibe Harekat Başlattı !

Türkiyenin Himaye ve destekledigi suriyenin muhalif gucu olan öso bugun sabah 6 civarinda suriyenin idlip …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: