Home / Güncel Haberler / Almanya’da Dünyayı Korkutan Olay Gerçekleşti

Almanya’da Dünyayı Korkutan Olay Gerçekleşti

Almanya’da 92 Türk aday ve bir Türk partisinin yarıştığı seçimlerde oy verme işlemi biter bitmez sandık çıkış anketleri açıklandı. İlk sonuçlara göre…..

Almanya genel seçimlerinde sandıklar Türkiye saatiyle 19.00’da kapandı. Seçime katılan tüm partilerde toplam 92 Türkiye kökenli aday yarışıyor ve birçok Türk siyasetçinin parlamentoya girmesi bekleniyor. Türklerin kurduğu parti ADD ise 15 adayla seçime katıldı. Seçim sonuçlarını dakika dakika aktarıyoruz.

19.55 : Seçime katılımın yüzde 75 olduğu Almanya’da, parlamentodaki yeni dağılım CDU ve CSU 216, SPD 133, AfD 89, FDP 70, Yeşiller 63 ve Sol Pati 60 sandalye şeklinde oldu.

19.35 : Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Martin Schulz, çok acı bir gün yaşadıklarını belirterek “Seçimi kaybettik” ifadesini kullandı.

19.30 : Alman yayın organı Deutsche Welle, büyük koalisyonun bittiğini bildiriyor. Ağır oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti (SPD), koalisyonda yer almayacaklarını ilan etti. SPD Genel Başkan Yardımcısı Manuela Schwesig, “Bu SPD için çok kötü bir sonuç , ağır bir yenilgi” dedi.

19.25 : Uluslararası haber ajansları, parti merkezlerinden ilk fotoğrafları geçiyor. AfD’liler sonuçlar açıklanır açıklanmaz çılgınlar gibi sevinmeye başladı, sosyal demokrat SPD‘de ise büyük bir yıkım var.

19.20 : Seçime koalisyon ortağı olarak giren Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 20’de kalmış görünüyor. Bu oran, partinin yaklaşık yüzde 6 oranında güç kaybettiğini gösteriyor.

SPD, II. Dünya Savaşı’ndan sonra en düşük oyunu alıyor.

19.10 : Almanya’da kabus gerçek oldu, yüzde 13 oy alan Neo-Nazi parti AfD parlamentoya girdi. Bu, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ülkede ilk kez bir Nazi partisinin parlamentoda temsil edilmesi anlamına geliyor.

19.02 : Angela Merkel’in partisi CDU, sandık çıkış anketlerine göre 9 puanlık bir düşüş yaşasa da seçimi kazandı. Merkel’in partisinin alacağı oy oranı yüzde 32 bandında.

19.00 : Sandıklar kapandı, seçime katılımın yüzde 3’lük bir oranla arttığı bildiriliyor.

Türklerin partisi de yarışıyor

18.40 : Almanya’da yaşayan Türklerin kurduğu Alman Demokratlar Birliği de (ADD) seçimde yer alan partilerden biri. Partinin 15 adayı bulunuyor.

Hakkında umut karahan

Sondakika !!!

Suriyenin Şam Kentinde Bombalı Saldırı

Suriye Arap Haber Ajansı’nın (SANA) haberine göre Şam’ın Meydan semtinde polis karakoluna bombalı saldırı gerçekleşti. …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: